Respiratorni virusi i njihova uloga u izazivanju proljeva

Respiratorni virusi, najčešće povezani s infekcijama dišnog sustava, mogu izazvati širok spektar simptoma koji ne uključuju samo respiratorne tegobe, već i probavne smetnje, uključujući proljev.

Respiratorni virusi poput virusa gripe, adenovirusa, rinovirusa, ali i SARS-CoV-2, uzročnika COVID-19, mogu uzrokovati proljev. U tim slučajevima, proljev se može javiti kao jedan od primarnih simptoma ili kao dodatak uobičajenim respiratornim tegobama. Ovaj probavni simptom često je povezan s upalom koja nastaje u organizmu uslijed infekcija respiratornim virusima.

Mehanizam razvoja proljeva kod respiratornih infekcija

Razvoj proljeva u vidu respiratornih virusnih infekcija povezan je s dva osnovna načina prijenosa virusa:

  • Respiratorni
  • fekalno-oralni

 Mnogi respiratorni virusi imaju sposobnost infekcije i crijevnog sustava jer crijevne stanice posjeduju receptore osjetljive na viruse. Oštećenje crijevnih stanica uslijed infekcije može uzrokovati upalu crijevne sluznice i poremećaj ravnoteže mikrobioma, što posljedično dovodi do razvoja proljeva.

Koji su simptomi proljeva uzrokovani respiratornim virusima?

Simptomi proljeva uzrokovanih respiratornim virusima obično uključuju:

  • povećanje učestalosti pražnjenja crijeva, često do 5-8 puta dnevno
  • promjena konzistencije fecesa koji postaje kašast ili vodenast
  • povećana pojava nelagode u trbuhu, uz moguću mučninu i povraćanje
  • gubitak apetita.

Proljev može trajati od 2 do 5 dana, ovisno o vrsti virusa i općem stanju pacijenta.

Proljev u djece i odraslih

Kod odraslih osoba proljev je obično jedan od prvih simptoma u prva 2-3 dana nakon infekcije respiratornim virusom. Međutim, kod djece, proljev može biti znatno izraženiji i traje duže, uz dodatne simptome poput povraćanja, pospanosti, dehidracije, pa čak i težim respiratornim simptomima, što zahtijeva dodatnu pažnju.

Također, osobe s kroničnim bolestima probavnog sustava, kao što su ulcerozni kolitis, Crohnova bolest ili gastritis, skloniji su težim oblicima proljeva. Dugotrajni proljev može izazvati ozbiljne komplikacije, uključujući dehidraciju i neravnotežu elektrolita, stoga je izuzetno važno pravovremeno liječenje.

Liječenjeoralne rehidracijske soli i…?

Liječenje proljeva koji je uzrokovan respiratornim infekcijama temelji se na simptomatskoj terapiji uz naravno liječenje respiratornih simptoma. Glavni ciljevi su rehidracija i obnova ravnoteže elektrolita, kao i ublažavanje simptoma proljeva. Rehidracijska terapija je prvi korak u liječenju, dok se dodatno mogu koristiti oralni adsorbensi poput diosmektita, koji pomažu u zaustavljanju proljeva i bržem oporavku.

Također, nedavna istraživanja pokazuju da diosmektit, medicinska glina koji se često koristi za liječenje različitih vrsta proljeva, može pomoći i kod proljeva uzrokovanog COVID-19. Znanstvenici su otkrili da se diosmektit može vezati za dijelove koronavirusa¹, posebno za protein koji mu pomaže da uđe u stanice crijeva. Na taj način može spriječiti virus da izazove upalu u crijevima.

Zaključak

Proljev izazvan respiratornim virusima, sve je češći simptom koji zahtijeva pažljivo praćenje i pravovremeno liječenje. Ako se proljev pojavi u kombinaciji s drugim znakovima respiratorne infekcije, nužno je konzultirati se s liječnikom i provesti testiranje na prisutnost virusa. Pravovremeno liječenje, uključujući rehidraciju i simptomatsku terapiju, ključno je za sprječavanje komplikacija i ubrzanje oporavka.

Za podršku odraslima i djeci, proizvodi poput D-ORS®-a sa svojim dvostrukim učinkom pomažu u održavanju ravnoteže elektrolita, uz diosmektit koji smanjuje učestalost i intenzitet proljeva.

¹ Poeta, M., Cioffi, V., Buccigrossi, V. et al. Diosmectite inhibits the interaction between SARS-CoV-2 and human enterocytes by trapping viral particles, thereby preventing NF-kappaB activation and CXCL10 secretion. Sci Rep 11, 21725 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-01217-2