Uzroci proljeva
Naziv proljev dolazi od starogrčke riječi “διάρροια” (diarrhoia), što znači “protjecati”. Izraz su koristili starogrčki liječnici da bi opisali stanje u kojem su tekuće ili polukrute tvari prolazile kroz tijelo brže nego što je normalno, uzrokujući učestalo pražnjenje crijeva.
Pojam “proljev” dolazi od starogrčke riječi “πόνος” (ponos), što znači “muka” ili “patnja”, a koristio se i za opisivanje stanja u kojem tijelo doživljava neobične i neugodne manifestacije, poput brze i labave stolice, što uzrokuje nelagodu i patnju.
Toksini
Virusi
Bakterije
Mikrobiom
Kemoterapija
Radioterapija
Toksini (od starogrčkog toxikon – “otrov za strijele”) su otrovne tvari koje proizvode žive stanice ili organizmi. Patogeni mikroorganizmi koji se nalaze u prehrambenim proizvodima stvaraju toksine, a te se tvari mogu nakupljati u hrani i uzrokovati simptome trovanja, čak i kada je hrana dovoljno termički obrađena i u njoj nema preostalih živih mikroba.
Virus je nestanični uzročnik koji se može razmnožavati samo unutar živih stanica. Ako uđe u gastrointestinalni trakt, može izazvati trovanje, gastroenteritis, enteritis i, kao rezultat, proljev.
Bakterije (od starogrčkog βακτήριον – štapić) su mikroorganizmi koji nas okružuju u vanjskom okolišu, a nalaze se i u ljudskom crijevu. Bakterije se dijele na korisne i štetne (patogene). Akutne crijevne infekcije (AII) su skupina akutnih zaraznih bolesti uzrokovanih patogenim mikroorganizmima, a mogu dovesti do proljeva. Najveći su rizici za djecu i starije osobe, zbog brze dehidracije organizma.
Mikrobiom (od starogrčkog μικρος (mikrós) “mali” i βίος (bíos) “život”) je zajednica korisnih mikroorganizama koji obično žive zajedno u nekom staništu. Crijevne smetnje najčešće nastaju kao posljedica neravnoteže mikroflore, koja pak može biti uzrokovana prekomjernom uporabom lijekova (osobito antibiotika), raznim bolestima, nedavnim operacijama, sjedilačkim načinom života, stresom i/ili nepravilna ishrana.
Kemoterapija je uporaba lijekova za liječenje malignih tumora, poput raka. Proljev tijekom kemoterapije uzrokovan je oštećenjem crijevnog epitela. Stolica postaje česta, vodenasta ili pjenasta. Proljev uzrokuje dehidraciju, što negativno utječe na stanje cijelog tijela u cjelini i otežava oporavak pacijenta.
Terapija zračenjem (radioterapija) je uporaba ionizirajućeg zračenja u terapijske svrhe. Terapija zračenjem jedna je od glavnih metoda liječenja raka. Izloženost zračenju može oštetiti crijevni epitel i poremetiti njegovu funkciju, što dovodi do proljeva.
Što se događa s tijelom
tijekom proljeva?
Podsjećamo, tijekom proljeva dolazi do dehidracije organizma – gubitka tekućine i esencijalnih iona Na+, K+, Mg++. Prema većini europskih i svjetskih preporuka i protokola liječenja, prvi korak u liječenju proljeva je uspostavljanje ravnoteže vode i elektrolita. U tu svrhu propisuju se otopine za oralnu rehidraciju, odnosno elektroliti. Posebno je važno održavati omjere elektrolita u sastavu proizvoda.
Sastav elektrolita proizvoda D-ORS razvijen je u skladu s globalnim preporukama organizacije ESPGHAN – Europskog udruženja pedijatara, gastroenterologa, hepatologa i nutricionista.
Pogreške u liječenju proljeva:
Lijekovi s brzim djelovanjem za simptomatsko liječenje mogu se koristiti u hitnim slučajevima, ali ne kao glavno liječenje proljeva.
Štoviše, ne preporuča se primjena takvih lijekova u slučaju ulceroznog kolitisa, krvave i katranaste stolice, proljeva uzrokovanog uzimanjem antibiotika ili proljeva praćenog vrućicom.
Za proljev ne biste trebali uzimati antibiotike koje ste sami propisali. Prvo, njihova primjena nije uvijek opravdana, a nepravilna primjena antibiotika može učiniti više štete nego koristi.
Također, antibiotik može iskriviti kliničku sliku bolesti i otežati postavljanje prave dijagnoze, zbog čega odluku o propisivanju antibiotika donosi liječnik.